Opublikowano

O Fundacji

Fundacja „Instytut Prawa Geologicznego i Górniczego im. prof. Antoniego Agopszowicza” z siedzibą we Wrocławiu jest ekspercką, pozarządową oraz niezależną jednostką prowadzącą badania naukowe, prace badawcze, działalność edukacyjną i popularyzatorską w tematyce prawa geologicznego i górniczego oraz gałęzi pokrewnych. Fundacja została ustanowiona aktem notarialnym w dniu 23 marca 2023 r. i zarejestrowana w Rejestrze Stowarzyszeń KRS w dniu 31 maja 2023 r.

Założycielami Fundacji są następujące osoby: Dominik Kowal – Prezes Zarządu, Jakub Kołecki – Wiceprezes Zarządu, Adam Kubiczek – Wiceprezes Zarządu, Kamil Kozyra, Michał Kowalski i Michał Krawczyk. 

Fundatorzy kontynuują tradycje założonego przez siebie w 2020 roku Studenckiego Koła Naukowego Prawa Górniczego działającego przy Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (o którym szerzej poniżej). 

Misją Fundacji jest podejmowanie działań na rzecz promowania, wspomagania, propagowania oraz rozwoju prawa geologicznego i górniczego oraz gałęzi pokrewnych (cele statutowe). Cele te pragniemy urzeczywistniać poprzez organizację wykładów i konferencji naukowych, szkoleń branżowych, publikowanie treści związanych z profilem działalności oraz współpracę z podmiotami zewnętrznymi, w tym uczelniami i jednostkami badawczymi, organami administracji publicznej oraz przedsiębiorcami.

Głównym przedmiotem zainteresowań badawczych Fundacji – o czym stanowi już sama jej nazwa – jest prawo geologiczne i górnicze. Charakteryzując krótko tę dziedzinę prawa, wskazać należy, że prawo geologiczne i górnicze reguluje szerokie spektrum zagadnień związanych bezpośrednio i pośrednio z geologią i górnictwem. Głównym aktem prawnym je regulującym jest ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2023 r. poz. 633). Aktów regulujących tą materię jest jednak znacznie więcej (ponad 400 aktów prawnych). Przepisy te zawierają normy prawa cywilnego, prawa administracyjnego, prawa karnego, normy techniczne, a także regulują kwestie kwalifikacji zawodowych. Niebagatelną rolę stanowią liczne przepisy wykonawcze zawarte w rozporządzeniach do ustawy. Umiejscawiając prawo geologiczne i górnicze w systemie prawa, można zakwalifikować je jako dziedzinę prawa w ramach prawa publicznego gospodarczego będącego z kolei podgałęzią prawa administracyjnego (jako samodzielnej gałęzi prawa). Te i inne zawiłości zamierzamy w ramach działalności naszej Fundacji tłumaczyć oraz dookreślać w celu jak największego spopularyzowania prawa geologicznego i górniczego w polskim społeczeństwie.

Mgr Dominik Kowal / 04.07.2023 r.